Sportowe zakłady bukmacherskie są tak stare jak sam sport i zawody sportowe, bo przecież tam, gdzie są przegrani i wygrani, tam można typować zakłady. Historia bukmacherstwa sięga 4000 lat p.n.e., kiedy typowano wyścigi rydwanów czy starcia gladiatorów. Rozpropagowanie zakładów bukmacherskich jest jednak głównie zasługą Grecji. To właśnie w Grecji miały miejsce pierwsze igrzyska.

Po tym jak powołano do życia The Football Association, zakłady bukmacherskie zaczęły koncentrować się głównie wokół takich dyscyplin jak futbol i krykiet. W pierwszej połowie XX w. powstała angielska firma Littlewood Pools of Liverpool oferująca możliwość typowania meczów piłkarskich, a kilka lat później profesjonalni bukmacherzy pojawili się również w Szwecji.

W naszym kraju bukmacherskie zakłady sportowe pojawiły się w latach 50. XX wieku, choć dopiero w 1992 r. rozpoczęła swoją działalność pierwsza prawdziwa firma bukmacherska: Totolotek S.A. Natomiast w 1999 roku powstał pierwszy na polskim rynku internetowy serwis bukmacherski, Expekt, który nadal funkcjonuje i cieszy się dużą popularnością.